Chef Recepty HOME
Prečo je hamburger nezdravý, alebo je tomu naozaj tak?

 

hamburger zdravie

Hneď na začiatku musím povedať jasne - Nie, hamburger nie je vo všeobecnosti nezdravý. Všetko záleží od spôsobu prípravy a surovín ktoré použijeme. Ak hovoríme o hamburgery z fastfoodu, tak je odpoveď úplne iná ako keď posudzujeme hamburger pripravený doma na neprepálenom oleji a len z kvalitných surovín bez zbytočných aditív.

Ale poďme pekne postupne od spodu. Hamburger z fastfoodu sa skladá zväčša zo žemle obsahujucej aditíva, konzervanty a iné "E-čka", ktoré nie sú práve najvhodnejšími. Rovnako fašírka, ktorá obsahuje okrem potencionálne škodlivých "E-čiek", menej kvalitné mäso a veľké množstvo soli (Viac o soli a jej účinkoch sa dočítate tu). Soľ sa pridáva ako zlepšovač chuti a konzervant. Chutná omáčka je na tom obdobne. Ďalším faktorom je minimálne množstvo zeleniny, ktorej ani zďaleka nie je v hamburgery v realite toľko čo na obrázku z plagátov. Čo sa týka syru, tak tavený syr, ktorý sa často používa vo fast foodových reťazcoch obsahuje minimum vitamínov, kalcia, a bielkovín v porovnaní s kvalitným syrom, ktorý si môžeme kúpiť v supermarkete. Nehovoriac o tom, že do hamburgerov, ale aj do fastfoodu všeobecne sa pre vylepšenie chute obvykle pridáva MSG, alebo glutamán sodný.

Naopak ak si pripravím hamburger z celozrnnej žemle, z bio kvalitného hovädzieho mäsa, ktoré opečieme na elektrickom grile s použitím minimálneho množstva oleju. Alebo použijeme olej kokosový, resp inú zdravšiu alternatívu vyprážania a do mäsa dáme primerané množstvo soli, tak už len teraz máme hamburger o 3 triedy zdravší. Zároveň ak si omáčku urobíme sami, a hamburger obložíme nie rozmrazenou, ale na čerstvou zeleninou z lokálneho zdroju, tak dokonca môžeme vyhlásiť hamburger za zdravé a chutné jedlo plné bielkovín (mäso), živín a vitamínov (paradajka a iná zelenina).

Dobrou správou pre milovníkov hamburgerov je aj to, že za cenu min. dvoch hamburgerov, ktoré si musí človek kúpiť aby sa zasítil, si doma bez problémov pripraví kvalitnejšiu a zdravšiu verziu poriadneho hamburgeru. Takže už viete čo budete obedovať najbližšiu letnú sobotu s priateľmi na záhrade?